CodersCool

Doświadczenia użytkownika – czyli UX bez tajemnic

Projektowanie doświadczeń użytkownika to jeden z kluczowych aspektów rozwoju własnego biznesu. Dostarczenie odpowiednio funkcjonalnej i użytecznej strony czy aplikacji internetowej to jeden z warunków sukcesu. Dowiedz się więcej na ten temat, czytając poniższy wpis.

Co składa się na produkt?

Tytułem wstępu warto przytoczyć słowa znanego psychologa i specjalisty w dziedzinie interakcji człowieka z komputerem.


No product is an island. A product is more than the product. It is a cohesive, integrated set of experiences. Think through all of the stages of a product or service – from initial intentions through final reflections, from first usage to help, service, and maintenance. Make them all work together seamlessly.

— Don Norman, inventor of the term “User Experience”

Pojęcie UX: po co i dlaczego?


UX to skrót od ang. User Experience, czyli spolszczając “doświadczenie użytkownika”. Najkrócej ujmując UX designerem jest osoba projektująca doświadczenia związane z odbiorem danego produktu. Odpowiada  za poznanie potrzeb i wymagań przyszłego użytkownika oraz dostarczenie produktu, którego obsługa będzie przychodziła w sposób intuicyjny, a wręcz naturalny. Realizuje to za pomocą badań i analiz.

Potrzeby użytkownika są dla niego najważniejsze, można nazwać go “adwokatem klienta”. Jest to tzw. projektowanie zorientowane na użytkownika, wszystko ma być jak najlepiej dopasowane do niego, ewentualne błędy wynikają ze złego projektu, a nie z niedouczenia odbiorcy. Produkt stworzony z pomocą UX designera, po otwarciu od razu jest intuicyjny dla użytkownika końcowego. Dla przykładu: firma Apple jest jednym z pionierów w user experience i aplikacja służąca do prowadzenia notatek ma wizualizacje rzeczywistego notatnika, dzięki czemu po wejściu w tę aplikację od razu wiadomo, do czego służy i jak z niej korzystać.

Cechy dobrego UX designera

Wyobraźmy sobie, że oprogramowanie lub strona internetowa są jak ciało. Kodem są kości nadające sztywną, stabilną strukturę, za organy odpowiada UX design zapewniający sprawne funkcjonowanie, a ładna wizualnie skóra odpowiadająca za bodźce jest tworzona przez UI designera. UI i UX są ze sobą ściśle połączone, jedno bez drugiego nie ma racji bytu i też pracodawcy coraz częściej poszukują osób sprawnie poruszających się w obu tych dziedzinach.

Produkt z dobrym UX ma rozkochać w sobie użytkownika, dostarczyć mu pozytywnych doświadczeń, przez co powrót będzie rzeczą oczywistą. Do tego realizuje swój główny cel, czyli połączenie celów biznesowych z potrzebami użytkownika, czyniąc obie strony usatysfakcjonowane. Produkty zaprojektowane z pomocą UX designerów są o wiele bardziej efektywne, ponieważ pozwala uniknąć wiele błędów już w fazie projektowej poprzez testowanie i na bieżąco sprawdzanie projektu oraz jego ulepszanie.

UX designerzy działają głównie w branży IT. Są to osoby, które cechuje przede wszystkim analityczne myślenie, empatia oraz umiejętność słuchania. Zna dobrze zasady projektowania zorientowanego na użytkownika, programami do projektowania  aplikacji webowych oraz stacjonarnych (t.j. Axure, UXPin oraz HTML, CSS3 oraz JavaScript), podstawą jest też bardzo dobra znajomość języka angielskiego.


Przykład wykorzystywanych metod badań przez UX designera

Źródło: NN group

Ścieżka kariery

Zastanawiasz się nad tym, gdzie taka osoba może pracować? Znajdzie ona zatrudnienie w software housach, agencjach interaktywnych, e-commerce, firmy usługowe/telekomunikacyjne, startupy oraz firmy medialne. Każdy, kto chce efektywnie docierać do użytkownika za pośrednictwem strony internetowej potrzebuje dobrego UX designera, który mu tę efektywność zapewni. Istnieje nawet międzynarodowe stowarzyszenie o nazwie UXPA (The User Experience Professionals Association), które zajmuje się wspieraniem nowych oraz uznanych specjalistów w dziedzinie User Experience

Fazy projektu UX

Projektowanie UX warto podzielić na etapy, takie jak:

  1. Identyfikacja celów, a następnie przekładanie jej na funkcje oraz elementy interfejsu.
  2. Tworzenie tzw. makiet (np. w Sketchu, Photoshopie, Illustratorze, AdobeXD) – jest to projekt budowy aplikacji.
  3. Utworzenie prototypów (najczęściej w Invision, Adobe XD, Sketch, Figma), które zawierają już elementy klikalne i dzięki temu można sprawdzić, czy wszystkie funkcje są dostępne i wygodne w korzystaniu.
  4. Przeprowadzanie badań i testów, przy pomocy których twórcy aplikacji mogą wyłapać istotne błędy związane z interfejsem już na poziomie makiet, co oszczędza czas i pieniądze wydane później na poprawki grafiki i kodu.
  5. Weryfikacja gotowych projektów i rozwiązań w oparciu o testy. Doprowadza to do wyciągania wniosków oraz analizę rynku. Pozwala to być na bieżąco z obowiązującymi trendami i ulepszać już stworzony produkt.

Przykład wykorzystywanych metod badań przez UX designera

Źródło: NN group

Poznaj istotne różnice między UX/UI

Warto jednak znać istotne różnice między nimi. UX jest odpowiedzialny za zaprojektowanie produktu, z którym interakcja będzie pełna pozytywnych wrażeń, więc jest on odpowiedzialny za aspekt emocjonalny – czego użytkownicy doświadczają podczas procesu interakcji. Natomiast UI (skrót od ang. ‘User Interface’) za aspekt techniczny, czyli czego ludzie używają w komunikacji z produktem. UI jest definiowane jako środki za pomocą których powstaje interakcja między użytkownikiem a systemem komputerowym.

O czym należy pamiętać?

Na podstawie wytycznych UX designera UI tworzy sferę wizualną strony internetowej czy oprogramowania, jest jej projektantem, umieszcza wszystkie funkcjonalności. Jest to osoba, która zdecydowanie więcej będzie miała kontaktu z programami graficznymi niżeli ten pierwszy. UX i UI dopełniają się wzajemnie. Dlaczego? Przykładowo aplikacja z dobrym UI, ale ze złym UX będzie piękna wizualnie, ale trudna w użyciu, sytuacja odwrotna: aplikacja z dobrym UX, ale ze złym UI, będzie bardzo użyteczną aplikacją z okropnym wyglądem. Więc podsumowując osoba na stanowisku UX/UI designera będzie osobą odpowiedzialną za projektowanie doświadczeń i interfejsów.


“Interfejs użytkownika jest jak dobry żart. Jeśli musisz go tłumaczyć – nie jest taki dobry.”

Daria Łabaj

Członkini działu UX/UI w CodersCrew. Aktualnie studentka dwóch kierunków: Komunikacji Wizerunkowej i Prawa. Jej zainteresowania obejmują design rzeczy codziennego użytku i stron internetowych, oraz kinematografie.

Zobacz również: